70 rokov od založenia Horskej Služby na Slovensku

Počiatky inštitucionalizovanej horskej záchrany na Slovensku sa oficiálne datujú 1. decembrom 1954, kedy bola založená Horská služba ako celoštátna organizácia na pôde ČSZTV. Jej prvým predsedom sa stal Š. Kovalčík z Vysokých Tatier a ďalšími slovenskými členmi boli MUDr. S Pospíšil, A. Vlček a F. Mrázik. Dovtedy sa organizovaná záchrana v horách realizovala v rámci turistických ustanovizní ako UKS, KČST, KSTL na ktorých pôde pôsobili horskí vodcovia, chatári, lyžiari i dobrovoľní záchranári. Až začiatkom 50. rokov sa sformovala vo Vysokých Tatrách Tatranská horská služba so 7 profesionálnymi pracovníkmi na čele s Ing. V Šimonom. Na jej základoch bola ustanovená aj celoštátna Horská služba v roku 1954. 

V rámci patronátu ČSZTV dochádza k rapídnemu rozvoju horskej služby na Slovensku (aj napriek faktu, že Vysoké a Západné Tatry prešli v roku 1957 do správy TANAP-u) a postupom času sa stáva jednou z najlepšie organizovaných a vybavených horských organizácií vo východnej Európe, čoho dôsledkom je prijatie Horskej služby ČSSR do medzinárodnej organizácie horských záchranárov – ICARu. 

V roku 1969 sa v Jasnej zriadila špecializovaná odborná prevádzka Strediska lavínovej prevencie. Po vzniku Slovenskej republiky dochádza k osamostatneniu organizácie záchrany na horách a to výhradne na územie SR. K definitívnemu rozdeleniu profesionálnej a dobrovoľnej bázy horskej záchrany na Slovensku prišlo v rámci legislatívnych úprav v roku 2002, kedy do platnosti vstúpil Zákon č. 544, podľa ktorého bola 1. januára 2003 zriadená samostatná profesijná organizácia horských záchranárov – Horská záchranná služba pod gesciou MV SR. HSnS vytvorila materskú platformu pre vznik HZS s potrebnou technikou, personálnou i špecializovanou (Školiace stredisko, Stredisko lavínovej prevencie) infraštruktúrou a následne sa transformovala na občianske združenie s najpočetnejšou dobrovoľnou členskou základňou vykonávajucou organizovanú horskú záchranu na území SR.

Návrat hore