Home Aktuality Záchranné akcie

Nájdete Nás aj na FacebookuLogin FormSlovak Czech English French German Portuguese Russian Spanish


Záchranné akcie
Pátracia akcia 22.12.2013 Tlačiť E-mail
Pondelok, 23 December 2013 09:11

Dňa 22.12 v ranných hodinách nás naši kolegovia s ORS požiadali o pomoc pri pátracej akcii po nezvestnej 54 ročnej Márii z Čadce, ktorá sa vybrala do blízkeho lesa natrhať čečinu.
Do dvoch hodín sme boli na mieste s viacerými záchrannými zložkami v počte 54 ľudí. Na pátracej akcii sa zúčastnili ORS 16 členov, HS Malá Fatra 11 členov, DHZ Korňa 6 členov, HZ Čadca 2 členovia, DHZ Priekopa 9 členov, Polícia SR a PZŽ SR 9 členov. Po trošku komplikovanom príchode na miesto udalosti s dôvodu nezjazdnosti cesty do osady v ktorej bola nezvestná osoba naposledy videná sme sa oboznámili s terénom a určili sme smer a taktiku postupu po nezvestne osobe. Asi po 20 minútach pátrania sa nám nezvestnú osobu podarilo nájsť, žiaľ mŕtvu. Na miesto boli prizvaný policajný špecialisti a súdny lekár. Po obhliadke tela, členovia horskej služby osobu za pomoci nosidiel naložili na terény automobil a transportovali do osady, kde telo odovzdali pohrebnej službe. Ďakujem všetkým zúčastneným na tejto pátracej akcii a zase sa ukázalo, že len v zjednotení záchranných zložiek sa dá docieliť úspech a nezvestnú osobu nájsť.

 

Ďalšie články:

http://kysuce.sme.sk/c/7048030/zachranari-nasli-zenu-mrtvu.html

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152098758431068.1073741847.386120631067&type=1

 

 

 

alt

 
Zabludení turisti na Babej Hore Tlačiť E-mail
Sobota, 07 December 2013 00:00

8. decembra (TASR) – Šiesti poľskí turisti sa vybrali na túru na Babiu horu v Stredných Beskydách z poľskej strany a pri zostupe sa vo víchrici stratili a ocitli sa na slovenskej strane hory. Zachraňovať ich museli horskí záchranári.

Turisti vo víchrici stratili orientáciu a začali schádzať na slovenskú stranu, odkiaľ sa dovolali na tiesňovú linku 112 (operačné stredisko IZS si vyžiadalo asistenciu Horskej služby Malá Fatra, ktorá v krátkej dobe na miesto vyslala 16 dobrovoľných záchranárov, terénne vozidlo a snežný skúter).

Podľa mobilného telefónu boli lokalizovaní vysielačom nad obcou Rabča-Rabčice. Ako prví na miesto dorazili dobrovoľní záchranári z Orava Rescue System, ktorí zablúdených za pomoci mobilného telefónu navigovali. Zablúdení nakoniec zareagovali na svetelné signály a zišli na lesnú cestu. Následne boli terénnymi vozidlami transportovaní na Slanú Vodu, kde ich prevzali poľskí záchranári. Hľadaní turisti boli podľa záchranárov značne vyčerpaní a mierne podchladení, ale bez zranení.

 

Aj touto cestou chceme upozorniť návštevníkov hôr na to, že podmienky na horách sa už plne podobajú na zimné podmienky a dni sú momentálne najkratšie z celého roka. Tomu treba podriadiť celú organizáciu túry.

 
« ZačiatokDozadu12DopreduKoniec »

Stránka 2 z 2