Home Aktuality Záchranné akcie Zabludení turisti na Babej Hore

Nájdete Nás aj na FacebookuLogin FormSlovak Czech English French German Portuguese Russian Spanish


Zabludení turisti na Babej Hore Tlačiť E-mail
Sobota, 07 December 2013 00:00

8. decembra (TASR) – Šiesti poľskí turisti sa vybrali na túru na Babiu horu v Stredných Beskydách z poľskej strany a pri zostupe sa vo víchrici stratili a ocitli sa na slovenskej strane hory. Zachraňovať ich museli horskí záchranári.

Turisti vo víchrici stratili orientáciu a začali schádzať na slovenskú stranu, odkiaľ sa dovolali na tiesňovú linku 112 (operačné stredisko IZS si vyžiadalo asistenciu Horskej služby Malá Fatra, ktorá v krátkej dobe na miesto vyslala 16 dobrovoľných záchranárov, terénne vozidlo a snežný skúter).

Podľa mobilného telefónu boli lokalizovaní vysielačom nad obcou Rabča-Rabčice. Ako prví na miesto dorazili dobrovoľní záchranári z Orava Rescue System, ktorí zablúdených za pomoci mobilného telefónu navigovali. Zablúdení nakoniec zareagovali na svetelné signály a zišli na lesnú cestu. Následne boli terénnymi vozidlami transportovaní na Slanú Vodu, kde ich prevzali poľskí záchranári. Hľadaní turisti boli podľa záchranárov značne vyčerpaní a mierne podchladení, ale bez zranení.

 

Aj touto cestou chceme upozorniť návštevníkov hôr na to, že podmienky na horách sa už plne podobajú na zimné podmienky a dni sú momentálne najkratšie z celého roka. Tomu treba podriadiť celú organizáciu túry.